LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 14534463
nr 1453 4463
CANDLESTICKS
one pair, Victorian style, nickel silver. Height: 26 cm,
Ett par, Nyrokoko, nysilver. Höjd: 26 cm
Estimate:
400
Auction date:
Monday Mars 7 2022
at 19:40:17
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.